-
dr Aleksandra Klęczar
Autorka
Polska
Dr Aleksandra Klęczar jest absolwentką UJ i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Uczyła łaciny, greki i kultury antycznej w szkołach średnich w rodzinnych Kętach oraz w Krakowie. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii Klasycznej UJ. Wśród jej zainteresowań naukowych dominuje literatura i mitologia klasyczna, antyczne legendy o Aleksandrze Wielkim, a także – obecność tradycji antycznej w kulturze popularnej.
-
dr Janusz Ryba
Autor
Polska
Janusz Ryba – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz nauczyciel języków klasycznych w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie.
Naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z metodyką nauczania języków klasycznych oraz historią kształcenia klasycznego w Polsce, a w swojej pracy dydaktycznej szczególny nacisk kładzie na pracę z uczniem zdolnym i przygotowanie uczniów do Olimpiady Języka Łacińskiego. Kilkukrotnie nagradzany za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. W roku 2015 otrzymał certyfikat „Krakowski nauczyciel z pasją”. Od 2016 roku członek zespołów eksperckich w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwie Edukacji Narodowej.
-
Elżbieta Wolanin
Autorka
Polska
W ramach współpracy prowadziła kurs dla egzaminatorów egzaminu maturalnego z języka łacińskiego i kultury antycznej, oceniała prace maturalne z języka łacińskiego i kultury antycznej, a przez 5 lat kierowała ogólnopolskim zespołem oceniającym zadania maturalne, opracowała materiały na zajęcia warsztatowe dla nauczycieli dotyczące doskonalenia umiejętności oceniania i konstruowania zadań egzaminacyjnych.
Jako ekspert powołany przez Ministra Edukacji Narodowej do prac nad doskonaleniem podstawy programowej współtworzyła aktualnie obowiązującą podstawę programową z języka łacińskiego i kultury antycznej. Uczestniczyła w pracach zespołu powołanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do opracowania Informatora o egzaminie maturalnym z języka łacińskiego i kultury antycznej od 2015 roku. Jest autorką Ad astra - ćwiczeń z języka łacińskiego przeznaczonych dla licealistów przygotowujących się do egzaminu maturalnego (ZamKor, Kraków 2006). Jest też współautorką materiałów pomocniczych z języka łacińskiego wydanych przez OKE w Krakowie w serii Gdyby matura 2002 była dzisiaj, języki klasyczne oraz artykułu „Przed maturą”, który został opublikowany w NOWYM FILOMACIE (nr 2/2004). Od trzech lat pełni funkcję sekretarza Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Łacińskiego w Krakowie organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filologiczne.
Otrzymała nagrodę Prezydenta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej oraz sukcesy w procesie wychowania młodzieży. Aktywnie uczestniczyła w życiu XIV LO w Krakowie, w którym pracowała przez ponad 25 lat i którego jest absolwentką.